TURISTIKA

Turská dolina sa nachádza na západnej strane Lúčanskej Fatry, za obcou Turie v okrese Žilina. Preteká ňou Turiansky potok. Má asi 8 km a vedie ňou žlto-značkovaný chodník z Turia na Minčol (1 364 m n. m.). Ten odbočuje z doliny k vrcholu za lokalitou Spoj troch dolín, nad ktorou pri lesníckej chate končí aj 7 km asfaltovej cesty. Ďalej pokračuje lesná cesta až pod Martinské hole, ktorú s obľubou využívajú cykloturisti.


Čipčie (919,7 m n. m.) je vrch v Lúčanskej Malej Fatre nad obcou Turie. Na vrchole je umiestená pamätná kniha výstupov. Z čistiny na vrchole sa naskytuje výhľad na veľkú časť Rajeckej kotliny.

Na vrchol sa organizuje každoročne výstup, ktorý organizuje Klub slovenských turistov z Turia. Koná sa vždy prvú januárovú sobotu a v roku 2016 sa uskutočnil už 40. ročník.Smerová tabuľa nad Rajeckými Teplicami 

Okolité kopce ponúkajú viaceré možnosti turistiky. Zaujímavé miesto je napríklad vrch Skalky, ktorý sa nachádza nad Rajeckými Teplicami a je na ňom spravená takáto adrenalínová hojdačka.

Z hojdačky máte krásny výhľad na hrad Lietava, ak máte teda radi takéto adrenalínové radosti, šup šup sem. Dá sa sem dostať aj z opačnej strany vrchu - z obce Lietavská Svinná - Babkov.

V Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid sa nachádza bizarný prírodný úkaz - Skalný budzogáň. Existuje legenda, ktorá vysvetľuje jeho vznik - v minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho šiel obor a povedal si, že z toho Hromodubu vyrobí budzogáň.

Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

Útvar je obklopený hustým lesom a vedie k nemu nenáročný turistický chodník z Rajeckých Teplíc (6.5km - 2h) aj zo Zbyňova (cca 4.5km). Súčastou trasy je aj náučný chodník so 6 stanovištami..